@Trackinsun

@Trackinsun

Monday, July 24, 2017

Kragujevac (Serbia), 23.7.2017


Kragujevac (Serbia), 23.7.2017

Men

LJ 1 Strahinja Jovancevic 7.77 (1.7); 2 Lazar Anic 7.66 (-0,1); JT Branko Paukovic 73.88

Women

100m (1.1) Milana Tirnanic 11.93; 400m Tamara Salaski 51.98; 5.000m Olivera Jevtic 16.35.04; 100mh (3.1) Ivana Petkovic 13.85; LJ Milena Mitkova (bul) 6.30 (0.2); JT 1 Tatjana Mirkovic 54.68; 2 Marija Vucenovic 53.11

Abidjan (Ivory Coast), 23-27.7.2017 -Jeux de la Francophonie-


Abidjan (Ivory Coast), 23-27.7.2017 -Jeux de la Francophonie-

Men

100m heats (23) Arthut Cisse Gue (civ) 10.22 (-0,4) 1h3; Dylan Sicobo (sey) 10.33 (0.9) 1h1; Bismark Boateng (can) 10.43 (0.3) 1h2; Aurele Eme Tchan Bi Chan (mri) 10.46 (0.3) 2h2; Benjamin Williams (can) 10.47 (0.9) 2h1; Kokoutse Fabrice Dabla (tog) 10.48 (0.3) 3h2; Petre Rezmives (rou) 10.50 (-0,4) 2h3; Jen Yan De Grace (mri) 10.53 (0.9) 3h1; Elie Jonathan Bardottier (mri) 10.54 (-0,4) 3h3

800m heats (23) Mostafa Smaili (mar) 1.48.48 1h2; Riadh Chninni (tun) 1.49.59 2h2; Astrit Kryeziu (kos) 1.49.74 3h2; Corey Bellemore (can) 1.50.16 4h2

10.000m (23) 1 Soufiyan Bouqantar (mar)29.39.07; 2 Jamal Hitrane (mar) 29.40.25; 3 Mohamed Reda Al Aaraby (mar) 29.42.12; 4 Arsene Guillorel (fra) 29.42.55

SP (23) 1 Franck Elemba Owaka (cgo) 19.99; 2 Bob Bertemes (lux) 19.55; 3 Bernard Baptiste (mri) 17.56

Women

100m heats (23) Samantha Dagry (sui) 11.62 (0.8) 1h3; Leah Walkeden (can) 11.70 (0.8) 2h3; Natacha Ngoye Akabami (cgo) 11.72 (0.4) 1h2; Marie Gisele Eleme Asse (cmr) 11.73 (0.4) 2h2; Assia Raziki (mar) 11.81 (-0,1) 1h1

800m heats (23) Noelia Yarigo (ben) 2.03.75 1h1; Malika Akkaoui (mar) 2.04.05 2h1; Clarisse Moh (fra) 2.05.07 3h1; Maite Bouchard (can) 2.05.41 4h1; Oumaima Saoud (mar) 2.05.49 5h1

Durham -NC- (United States), 21-23.7.2017 -East Coast Invitational-


Durham -NC- (United States), 21-23.7.2017 -East Coast Invitational-

Men

100m u20 (23) (1.5) Cameron Council 10.53; 200m (23) (1.2) Cameron Council 21.11; 200m u20 (22) h8 (2.3) Jacory Patterson 21.07; h7 (1.4) Cameron Council 21.12; 400m u20 (22) Jacory Patterson 47.35

Wmen

200m u18 (23) (-0,2) 1 Shadajah Ballard 11.68; 2 Jonah Ross 11.70; 200m u18 (0.1) 1 Jonah Ross 23.94; 2 Jordan Sales 24.07; 400m u18 (23) Ziyah Holman 55.18

Marietta -GA- (United States), 23.7.2017 -Georgia Games-


Marietta -GA- (United States), 23.7.2017 -Georgia Games-
Men
400m u20 Trey Johnson 47.52; 110mh u20 (0,99m) (nwi) Cameron Murray 13.83; 400mh Kalmon Stokes 50.59
Women
400m Brianna Frazier 54.81; LJ Bianca Stuart (bah) 6.50 (nwi)

Trujillo (Perú), 21-23.7.2017 -Panamerican Junior Championships-


Trujillo (Perú), 21-23.7.2017 -Panamerican Junior Championships-

Men

100m (21) (-0,4) 1 Tarrick Brock 10.45; 2 Paulo Camilo de Oliveira (bra) 10.46; 3 Felipe Bardi dos Santos (bra) 10.47; 4 Jaquone Hoyte (bar) 10.60 (10.48 (nwi) 1h3)

200m (22) (0.5) 1 Christopher Taylor (jam) 20.38; 2 Tyrese Cooper (usa) 20.59; 3 Derick de Souza silva (bra) 20.77; 4 Akanni Hislop (tto) 20.84; 5 Jerod Elcock (tto) 21.13; 6 Matthew Clarke (bar) 21.38; 7 Jabari Khensu (vin) 21.44; in heats: Jamal Walton (cay) 21.39 (nwi) 1h3

400m (21) 1 Jamal Walton (cay) 44.99; 2 Josephus Lyles (usa) 45.30; 3 Zachary Shinnick (usa) 45.98; 4 Anthony Carpenter (jam) 46.92; 5 Edgar Ramírez (mex) 47.23; 6 Judah Taylor (tto) 47.72 (47.53 3h3); 7 Austin Cole (can) 47.86 (47.40 2h1); in heats: Miquel Shepper (sur) 47.92 3h1; Jacob St. Clair (tto) 48.08 4h1; Chantz Sawyers (jam) 46.90 2h2; Quinn Litherland (can) 47.61 4h2; Luis Charles (dom) 47.61 4h3

800m (22) 1 Ryan Sánchez (pur) 1.46.41; 2 Marco Arop (can) 1.47.08; 3 Italo Barbosa de Araujo (bta) 1.49.87; 4 Terrell Jackson (usa) 1.49.98; 800m heats (21) Ryan Sánchez (pur) 1.48.82 1h1; Marco Arop (can) 1.49.61 2h1; Cameron Cooper (usa) 1.50.00 1h2; Terrell Jackson (usa) 1.50.25 3h1; Akeen Colley (jam) 1.50.78 2h2

1.500m (23) 1 Weic van der Els (usa) 3.43.16; 2 Kyle Madden (can) 3.44.19; 3 Cooper Yeare (usa) 3.46.46; 4 Carlos Hernández (col) 3.47.24; 5 José Zabala (arg) 3.50.46

110mh (0,99m) (21) (-0,6) 1 Eric Edwards (usa) 13.33; 2 Anastasios Eliopoulos (can) 13.36; 3 Joseph Anderson (usa) 13.43; 4 Damion Thomas (jam) 13.59 (13.51 (nwi) 1h2); 5 Marcos Herrera (ecu) 13.66; 6 Philip Lemonious (jam) 13.69; 7 Yaon Villa (cub) 13.83; 8 Juan Germain (chi) 13.90

400mh (23) 1 Quincy Hall 49.02; 2 Fernando Vega (mex) 49.96; 3 Cory Poole (usa) 50.14; 4 Sergio Esquivel (mex) 50.19; 5 Javauney James (jam) 50.74; 6 Pablo Ibañez (esa) 51.29; 7 José Bermúdez (gua) 51.95; 400mh heats (22) Sergio Esquivel (mex) 51.18 1h1; Quincy Hall (usa) 51.18 1h3; Cory Poole (usa) 51.58 1h2; Javauney James (jam) 51.66 2h1; Fernando Vega (mex) 51.78 2h2

3.000m St (22) 1 Jean Desgagnes (can) 8.56.57; 2 Nathan Mylenek (usa) 9.00.70; 3 Edward Condori (per) 9.03.22

HJ (23) 1 Roberto Vilches (mex) 2.21; 2 Jermaine Francis (skn) 2.19; 3 Justice Sommerset (usa) 2.19; 4 Kyle Alcine (bah) 2.19; 5 Jyles Etienne (bah) 2.16; 6 Lushane Wilson (jam) 2.13

LJ (21) Ja'Mari Ward (usa) 7.77 (3.2); 2 Gabriel dos Santos Oliveira (bra) 7.73 (0.8); 3 Holland Martin (bah) 7.66 (1.0); 4 Carey McLeod (jam) 7.65 (0.0); 5 José Mandros (per) 7.65 (2.6); 6 Justin Hall (usa) 7.44 (2.7)

TJ (23) 1 Arturo Rodríguez (cub) 15.93 (1.4); 2 Joe Méndez (ecu) 15.52 (1.5); 3 Isaiah Griffith (usa) 15.50 (0.6)

SP (6 kg) (23) 1 Jordan Geist (usa) 22.02; 2 Kevin Nedrick (jam) 20.34; 3 Adrian Piperi (usa) 20.26; 4 Jairo Morán (mex) 19.30; 5 Kyle Mitchell (jam) 18.41; 6 Joseph Maxwell (can) 18.06; 7 Triston Gibbons (bar) 17.87; 8 Mark Bujnowski (can) 17.60

DT (1,75 kg) (21) 1 Claudio Romero (chi) 62.08; 2 Turner Washington (usa) 61.30; 3 kevin Nedrick (jam) 58.86; 4 Roje Stona (jam) 58.63; 5 Felix Valle 57.91; 6 Gabriel Oladipo (usa) 57.81; 7 Mark Bujnowski (can) 53.85; 8 Tristan Gibbons (bar) 52.88

HT (21) 1 Joshua Hernandez (usa) 72.55; 2 Miguel Zamora (cub) 72.03; 3 Alencar Chagas (bra) 67.14; 4 Cameron Thompson (usa) 66.84; 5 Christian Suárez (ecu) 65.24; 6 Roberto Montiel (chi) 63.55

JT (22) 1 Pedro Nunes Rodrigues (bra) 74.58; 2 Ronny Cedeño (cub) 70.69

4x100m (22) 1 United States (A. Schwartz; C. Charleston; S. Hooper; T. Brock) 39.33; 2 Jamaica (C. MacLeod; C. Taylor; A. Smith; A. Carpenter) 39.74; 3 Trinidad and Tobago (A. Hislop; J. Purcell; T. Edwards; J. Elcock) 39.90; 4 Brazil (L. da Silva; G. Oliveira; D. de Souza; F. Bardi) 39.98

4x400m (23) 1 United States (Z. Shinnick; J. Lyles; B. Herron; S. Hooper) 3.00.33; 2 Jamaica (S. Chambers; A. Carpenter; J. James; C. Taylor) 3.03.77

Decathlon (21-22) George Patrick (usa) 7.514p (11.16 (-0,1); 7.34 (0.49; 14.59; 1.93; 49.74 - 14.32 (nwi); 39.09; 4.40; 52.02; 5.05.09)

10 Kkms walk (21) 1 Alexander Hurtado (ecu) 40.37.64; 2 Andrés Olivas (mex) 40.45.31; 3 Jhonathan Amores (ecu) 42.03.53; 4 Gustavo Solis (mex) 42.10.46; 5 César Herrera (col) 42.31.10

Women

100m (21) (-0,3) 1 Khalifa St. Fort (tto) 11.32; 2 Rebekah Smith (usa) 11.55; 2 Symone Mason (usa) 11.62; 4 Tristan Evelyn (bar) 11.63; 5 Aneka Brisset (jam) 11.78; 6 Eunice Boateng (can) 11.80 (11.75 (nwi) 2h3)

200m (22) (nwi) 1 Ashlan Best (can) 23.27; 2 Symone Mason (usa) 23.42; 3 Gabrielle Cunningham (usa) 23.60; 4 Patrice Moody (jam) 24.04; 5 Kasheika Cameron (jam) 24.21; 6 Audrey Jackson (can) 24.38

400m (21) 1 Roxana Gómez (cub) 51.46; 2 Jaevin Reed (usa) 51.72; 3 Kyra Constantine (can) 52.63; 4 Takyera Roberson (usa) 52.89; 5 Angie Palacios (col) 55.48; in heats: Kimorle Muschette (jam) 55.49 3h1; Jenna Smith (can) 55.39 3h2; Shaffiqua Maloney (vin) 55.62 4h2

800m (22) 1 Victoria Tachinski (can) 2.04.22; 2 Jazz Shukla (can) 2.04.52; 3 Caitlin Collier (usa) 2.05.26; 4 Johana Arrieta (col) 2.05.39; 5 Laurie Barton (usa) 2.07.92; 6 Pietra da Silva (bra) 2.08.09; 800m heats (21) Johana Arrieta (col) 2.06.23 1h2; Caitlin Collier (usa) 2.07.13 2h2; Jazz Shukla (can) 2.07.68 3h2

1.500m (23) 1 Lucia Stafford (can) 4.21.70; 2 Laura Parkinson (can) 4.25.03; 3 Michelle Magnani (usa) 4.25.65; 4 Madeleine Reed (usa) 4.28.04; 5 Pietra da Silva (bra) 4.29.40; 6 Jarly Marín (col) 4.30.66

3.000m (21) 1 Taylor Werner (usa) 9.16.12; 2 Taryn O'Neill (can) 9.22.05; 3 Sevanne Ghazarian (can) 9.23.73; 4 Micaela Levaggi (arg) 9.38.80; 5 María Ruiz (mex) 9.43.97

5.000m (22) 1 Laura Dickinson (can) 16.39.50; 2 María Ruíz (mex) 16.41.01; 3 Samantha Drop (usa) 16.44.01

100mh (21) (0.4) 1 Tia Jones (usa) 13.01; 2 Tara Davis (usa) 13.05; 3 Maribel Caicedo (ecu) 13.41; 4 Amoi Brown (jam) 13.52; 5 Vitoria Batista Alves (bra) 13.63; 6 Keira Galloway (can) 13.68; 7 Brittany Stenekes (can) 13.72

400mh (23) 1 Brandee Johnson (usa) 56.65; 2 Xahria Santiago (can) 57.01; 3 Masai Russell (usa) 57.55; 4 Nicole Foster (jam) 58.16; 400mh heats (22) Nicole Foster (jam) 58.95 1h1; Brandee Johnson (usa) 59.61 1h2

3.000m St (23) 1 Sarah Edwards 10.10.68; 2 Alondra Negrón (pur) 10.13.73; 3 Alexandra Harris (usa) 10.14.76

HJ (22) 1 María Murillo (col) 1.85; 2 Jelena Rowe (usa) 1.82; 3 Mikella Oatis (can) 1.82; 4 Karla Terán (mex) 1.79

PV (21) 1 Rachel Baxter (usa) 4.41; 2 Carson Dingler (usa) 4.20; 3 Rachel Hyink (can) 4.00

LJ (21) 1 Tara Davis (usa) 65.1 (2.4); 2 Tissana Hickling (jam) 6.36 (-1,1); 3 Tyra Gittens (bar) 6.22 (1.0); 4 Rhesa Foster (usa) 6.15 (0.3); 5 Susana Hernández (mex) 6.13 (0.4); 6 Naysa Ramírez (cur) 6.07 (2.2); 7 Vitoria Batista Alves (bra) 6.02 (0.9)

TJ (22) 1 Davisleids Velazco (cub) 13.59 (1.0); 2 Jaime Robinson (usa) 13.32 (0.0); 3 Jasmine Moore (usa) 13.25 (0.9); 4 Kala Penn (bvi) 13.09 (0.0)

SP (21) 1 Alyssa Wilson (usa) 17.70; 2 María Fernanda Orozco (mex) 16.57; 3 Samantha Noening (can) 15.66; 4 Liliana Mújica 15.20

DT (22) 1 Laulauga Collins (usa) 59.29; 2 Alma Pollorena (mex) 53.68; 3 Gabrielle Rains (can) 53.06; 4 Obiageri Amaechi (usa) 52.24; 5 Ailen Armada (arg) 50.34

HT (23) 1 Camryn Rogers (can) 63.42; 2 Ayamey Medina (cub) 62.18; 3 Mariana García (chi) 58.90; 4 Ana Bayer (bra) 58.70; 5 Chanell Botsis (can) 58.70; 6 Courtney Jacobsen (usa) 58.60

JT (21) 1 Yuleixi Angulo (ecu) 52.30; 2 Fabielle Alves ferreira (bra) 51.15; 3 Katelyn Gochenour (usa) 50.56; 4 Sydney Otto (usa) 49.17

4x100m (22) 1 United States (G. Cunningham; R. Smith; S. Richardson; T. Davis) 44.07; 2 Jamaica (A. Brown; A. Brisset; K. Cameron; P. Moody) 44.92

4x400m (23) 1 United States (S. Richardson; J. Reed; A. Minor; T. Roberson) 3.28.57; 2 Canada (X. Santiago; V. Tachinski; A. Best; K. Constantine) 3.33.19

10 Kms Walk (23) 1 Alegna González (mex) 44.43.89; 2 María Montoya (col) 45.52.92; 3 Evelyn Inga (per) 47.18.71

Nassau (Bahamas), 20-23.7.2017 -Commonwealth Youth Games-


Nassau (Bahamas), 20-23.7.2017 -Commonwealth Youth Games-

Men

100m (20) (nwi) 1 Adell Colthrust (tto) 10.55; 2 Kevon Stone (jam) 10.59; 3 Adrian Curry (bah) 10.61; 4 Danel Mahautiere (dmn) 10.61; 5 Nicholas Doran (aus) 10.65; 100m semis (20) Adell Colthrust (tto) 10.63 (ni) 1s1; Danel Mahautiere (dmn) 10.68 (nwi) 2s1; Adrian Curry (bah) 10.74 (nwi) 1s2; Luke Daniel Davids (rsa) 10.75 (nwi) 2s2; 100m heats (20) Adell Colthrust (tto)10.63 (nwi) 1h4; Danel Mahautiere (dmn) 10.68 (nwi) 2h4; Adrian Curry (bah) 10.74 (nwi) 1h1; Luke Daniel Davids (rsa) 10.75 (nwi) 2h1; 200m (23) (nwi) 1 Aaron Sexton 21.57; 2 Danel Mahautiere (dmn) 21.61; 3 Chad Miller 21.65; 4 Kevon Stone (jam) 21.67; 200m semis (22) Joel Johnson (bah) 21.70 (nwi) 1s1; Kevon Stone (jam) 21.71 (nwi) 2s1; Chad Miller (gbr) 21.76 (nwi) 3s1; Aaron Sexton (gbr) 21.83 (nwi) 1s2; 200m heats (21) Joel Johnson (bah) 21.68 (nwi) 1h4; Luke Daniel Davis (rsa) 21.69 (nwi) 1h2; Chad Miller (gbr) 21.76 (nwi) 2h4; Yadin Ngeng (aus) 21.79 (nwi) 2h2; 400m (21) 1 Kennedy Luchembe (zam) 47.63; 2 Vaughn Taylor (can) 47.63; 3 Ramone Lindo (jam) 48.01; 4 Ivan Geldenhuys (nam) 48.38; 5 Colby Jennings (tks) 48.61; 400m heats (20) Kennedy Luchembe (zam) 47.75 1h1; Ivan Geldenhuys (nam) 48.02 1h2; Ramone Lindo (jam) 48.25 2h1; Vaughn Taylor (can) 48.40 1h3; Colby Jennings (aus) 48.43 2h3; Sheldon Louza (can) 48.58 3h1; Muhammad Suhaimi (mas) 48.68 3h3; 800m (22) 1 Alex Botterill (gbr) 1.52.22; 2 Jordan Doris (aus) 1.52.82; 1.500m (20) 1 John Mwangi Waweru (ken) 3.48.86; 2 Joshua Lay (gbr) 3.49.35; 3 Luke Duffy (gbr) 3.49.70; 4 Jackson Sharp (aus) 3.49.92; 5 Edwin Bett (ken) 3.52.68; 6 Isaiah Priddey (nzl) 3.52.82; 3.000m (22) 1 Edwin Kiplangat Bett (ken) 8.23.96; 2 Joshua De Souza (can) 8.35.15; 110mh (22) (nwi) 1 Samuel Bennett (gbr) 13.71; 2 Jack Summers (gbr) 13.85; 3 Denvaughn Whymns (bah) 13.88; 4 Shehan Kariyawasam (sri) 13.93; 5 Tarjmar Miller (jam) 14.00; 6 Rasheem Brown (cay) 14.00; 7 Oscar Smith (bah) 14.11; 400mh (23) 1 Alastair Chalmers (gbr) 51.22; 2 Seamus Derbyshire (gbr) 52.00; 3 Boitumelo Mayo (rsa) 52.20; 4 Rasheeme Griffith (bar) 52.27; 400mh heats (21) Rasheeme griffith (bar) 51.85 1h1; Seamus Derbyshire (gbr) 52.25; HJ (22) Sean Szalek (aus) 2.11; LJ (21) 1 Sheldon Noble (ant) 7.64 (nwi); 2 Benjamin Schmidtchen (aus) 7.54 (nwi); SP (5 kg) (21) 1 Alexander Kolesnikoff (aus) 19.76; 2 Nicholas Palmer (nzl) 19.57; 3 Cobe Graham (jam) 17.80; DT (1,5 lkg) (20) 1 Connor Bell (nzl) 63.17; 2 James Tomlinson (gbr) 60.11; 3 Djimon Gumbs (bvi) 56.24; 4 Alexander Kolesnikoff (aus) 54.05; 5 Ing Biao Mgu (mas) 53.75; JT (700g) (23) 1 Janse van Rensburg (aus) 74.10; 2 Tyriq Horsford (tto) 69.43

Women

100m (20) (nwi) 1 Julien Alfred (lca) 11.56; 2 Riley Day (aus) 11.59; 3 Deondra Green (can) 11.62; 4 Onassha Rogers (guy) 11.78; 100m semis (20) Riley Day (aus) 11.77 (nwi) 1s1; Julien Alfred (lca) 11.80 (nwi) 1s3; Deondra Green (can) 11.81 (nwi) 2s1; Onassha Rogers (guy) 11.90 (nwi) 1s2; 100m heats (20) Riley Day (aus) 11.89 (nwi) 1h2; Deondra Green (can) 11.97 (nwi) 2h2; Onassha Rogers (guy) 11.98 (nwi) 1h3; 200m (23) (nwi) 1 Riley Day (aus) 23.42; 2 Beyonce De Freitas (bvi) 23.88; 3 Ella Connolly (aus) 24.09; 4 Georgina Adam (gbr) 24.30; 5 Onassha Rogers (guy) 24.33; 6 Kimani Alphonse (lca) 24.71; 200m semis (22) Riley Day (aus) 24.13 (nwi) 1s1; Beyonce De Freitas (bvi) 24.14 (nwi) 2s1; Ella Connolly (aus) 24.60 (nwi) 1s2; Georgina Adam (gbr) 24.74 (nwi) 2s2; 200m heats (21) Riley Day (aus) 24.36 (nwi) 1h1; 400m (21) 1 Bendere Oboya (aus) 52.69; 2 Ella Connolly (aus) 52.72; 3 Amber Anning (gbr) 53.68; 4 Sharelle Samuel (can) 54.51; 5 Doneisha Anderson (bah) 54.81; 6 Emma Alderson (gbr) 54.90; 7 Rafiatu Nuhu (gha) 55.42; 400m heats (20) Bendere Oboya (aus) 53.77 1h2; Ella Connolly (aus) 53.92 1h1; Sharelle Samuel (can) 54.25 2h2; Amber Anning (gbr) 54.42 2h1; Emma anderson (gbr) 54.61 1h3; Doneisha Anderson (bah) 54.82 3h2; Rafiatu Nuhu (gha) 55.23 4h2; Davicia Patterson (gbr) 55.54 2h3; Lauren Gale (can) 55.91 3h3; Marlile Viljoen (rsa) 55.95 3h1; 800m (22) 1 Carley Thomas (aus) 2.05.04; 2 Anna Burt (gbr) 2.05.31; 3 Aurora Rynda (can) 2.06.38; 4 Isabelle Boffey (gbr) 2.06.67; 5 Keely Small (aus) 2.08.18; 6 Erin Wallace (gbr) 2.08.30; 7 Tiana Lostracco (can) 2.08.35; 1.500m (20) 1 Erin Wallace (gbr) 4.16.61; 2 Viola Chemutai (kn) 4.16.73; 3 Katrina Robnson (nzl) 4.17.19; 4 Anna Smith (gbr) 4.17.99; 5 Melany Smart (aus) 4.21.81; 6 Anne Forsyth (can) 4.22.55; 7 Hannah O'Connor (nzl) 4.22.82; 8 Keely Small (aus) 4.22.99; 9 Jocelyn Chau (can) 4.23.74; 10 Sarah Chelangat (uga) 4.26.88; 11 Emmaculate Chpkirui (ken) 4.28.83; 12 Olivia Mason (gbr) 4.30.88; 3.000m (22) 1 Emmaculate Chepkurui (ken) 9.25.20; 2 Katrina Robinson (nzl) 9.27.40; 3 Brogan MacDougall (can) 9.29.34; 4 Sarah Chelangat (uga) 9.31.65; 5 Montanna McAvoy (aus) 9.41.23; 6 Melany Smart (aus) 9.42.72; 100mh (22) (nwi) 1 Shanette Allison (jam) 13.26; 2 Lateisha Willis (aus) 13.55; 3 Katarina Vlahovic (can) 13.58; 4 Philippa Earley (gbr) 13.72; 100mh (0,76m) heats (21) Shanette Allison (am) 13.28 (nwi) 1h2; Lateisha Willis 13.39 (nwi) 2h2; Philippa Earley (gbr) 13.73 (nwi) 1h1; Katarina Vlahovic (can) 13.78 (nwi) 2h1; 400mh (23) 1 Johnelle Thomas (jam) 59.40; 2 Sharelle Samuel (can) 59.59; HJ (23) 1 Sommer Lecky (irl) 1.83; 2 Emily Rose Whelan (aus) 1.79; LJ (20) 1 Holly Mills (gbr) 6.19 (nwi); 2 Tatiana Ahoulou (can) 5.97 (nwi); 3 Lucy Jane Hadaway (gbr) 5.90 (nwi); SP (3 kg) (20) 1 Trinnity Tutti (can) 17.82; 2 Sarah Omoregie (gbr) 16.74; 3 Stylianou Kyriakidou (cyp) 15.57; DT (21) Trinity Tutti (can) 49.57; JT (22) 1 Josephine Lalam (uga) 51.89; 2 Ellie Bowyer (aus) 50.64

Leiria (Portugal), 22-23.7.2017 -Clubs Championships-


Leiria (Portugal), 22-23.7.2017 -Clubs Championships-

Men

100m (22) (1.0) 1 David Lima 10.30; 2 Carlos Nascimento 10.45; 200m (23) (1.0) David Lima 21.15; 400m (22) 1 Ricardo Ribeiro 47.77; 2 Ricardo dos Santos 47.84; 110mh (23) (1.1) Rasúl Dabo 14.01; PV (22) Diogo Ferreira 5.40; LJ (22) 1 Marcos Chuva 7.71 (0.0); 2 Nelson Evora 7.57 (-1,3); TJ (23) Nelson Evora 16.61 (0.0); SP (22) 1 Tsanko Aranudov 19.90; 2 Marco Fortes 17.72; DT (23) Francisco Belo 61.44; HT (23) Antonio Vital Silva 71.48; 5 Kms Walk (22) 1 Joao Vieira 19.54.67; 2 Miguel Carvalho 20.28.26

Women

100m (22) (-0,2) Lorene Bazolo 11.43; 200m (23) (-0,5) Lorene Bazolo 23.39; 400m (22) Cátia Azevedo 53.18; 800m (23) Marta Pen Freitas 2.06.56; 1.500m (22) Marta Pen Freitas 4.27.21; 3.000m (23) 1 Sara Moreira 9.10.98; 2 Silvana Dias 9.37.13; 5.000m (22) 1 Susana Godinho 16.34.91; 2 Silvana Dias 16.35.31; 100mh (23) (-1,9) Olimpia Barbosa 13.71; 400mh (23) Vera Barbosa 56.95; PV (23) 1 Marie-Leonore Ribeiro Tavares 4.30; 2 Cátia Pereira 4.20; LJ (22) Evelise Veiga 6.07 (0.0); TJ (23) 1 Patricia Mamona 14.12 (1.1); 2 Susana Costa 13.75 (1,1); DT (22) Irina Rodrigues 57.51; HT (22) Vánia Silva 58.36

Sunday, July 23, 2017

Köln (Germany), 22.7.2017


Köln (Germany), 22.7.2017
Men
100m (1.5) 1 Robert Polkowski 10.44; 2 Maximilian Ruth 10.46; 3 Alexander Kosenkow 10.59; 200m (0.1) Torben Junker 21.09; 110mh (0.7) 1 Eder Antonio Souza (bra) 13.90; 2 Gabriel Constantino (bra) 13.93 (13.93 (1.5) 1h); PV 1 Arnaud Art (bel) 5.70; 2 Rasmus Jorgensen (den) 5.40; 3 Gordon Porsch 5.35; 4 Ben Broeders (bel) 5.30; Melker Svärd Jacobsson (swe) 5.30; 6 Nick Southgate (nzl) 5.30; 7 Marvin Caspari 5.25
Women
100m (-0,3) 1 Ana Claudia Lemos Silva (bra) 11.49 (11.43 (1.5) 1h4); 2 Josefina Elsler 11.68; 3 Nina Braun 11.82; 4 Janina Kölsch 11.84 (11.82 (1.5) 3h4); 5 Andressa Fidelis (bra) 11.85; 200m (0.0) 1 Lara Hoffmann 24.19; 2 Marie Harzer 24.20; 100mh (2.0) Monika Zapalska 13.34; PV 1 Robin Wingbermuhle (ned) 4.00; 2 Rianna Galiart (ned) 4.00; LJ Laura Voss 6.02 (3.1)

Karlstad (Sweden), 22-23.7.2017


Karlstad (Sweden), 22-23.7.2017

Men

LJ (23) Andreas Otterling 7.75 (2.2); TJ (23) Erik Ehrlin 15.79 (2.5); HT (22) Oscar Vestlund 73.34; HT u20 (6 kg) August Bergstrand 63.73; JT (22) Jiannis Smalios 80.44

Barcelona (Spain), 22-23.7.2017 -National Championships-


Barcelona (Spain), 22-23.7.2017 -National Championships-

Men

100m (22) (0.7) Angel David Rodríguez 10.24; in semis: Patrick Chinedu 10.46 (2.1) 1s1; Eusebio Cáceres 10.56 (1.3) 2s2; 200m (23) (0.6) 1 Samuel García 20.59; 2 Daniel Cerdán 21.05; 3 Daniel Rodríguez 21.33; 4 Alvaro López 21.36; 200m semis (23) s1 (2.1) 1 Mateo Galvan (ita) 20.60; 2 Samuel García 20.87; 3 Alvaro López 21.14; 4 Iñigo Sagaz 21.23; 5 Daniel Rodríguez 21.23; s2 (2.6) 1 Daniel Cerdán 20.95; 2 Alberto Salcedo 21.20; 200m heats (22) Mateo Galvan (ita) 20.92 (1.3) 1h5; Samuel García 21.14 (4.2) 1h4; Alberto Salcedo 21.26 (2.7) 1h3; Daniel Cerdán 21.28 (2.7) 1h3; 400m (23) 1 Oscar Husillos 45.42; 2 Lucas Bua 45.90; 3 Darwin Echeverry 46.37; 4 Alberto Gavalda 46.76; 5 Julio Arenas 47.28; 6 Jesús Serrano 47.33; 7 David Jiménez 47.47; 8 Iñigo Pérez 47.55; 400m heats (22) Lucas Bua 47.06 1h1; Darwin Echeverry 47.12 1h2; Julio Arenas 47.23 2h2; Alberto Gavalda 47.28 2h1; Iñigo Pérez 47.29 3h1; David Jiménez 47.33 3h2; Oscar Husillos 47.35 1h3; Jesús Serrano 47.51 2h3; 800m (23) 1 Saul Ordoñez 1.47.03; 2 Alvaro De Arriba 1.47.25; 3 Kevin López 1.47.35; 4 Daniel Andújar 1.47.42; 5 Jesús Gómez 1.47.99; 6 Saul Martínez 1.47.99; 7 Pablo Sánchez-Valladares 1.48.05; 800m heats (22) Saul Ordoñez 1.48.21 1h2; Kevin López 1.48.53 2h2; Daniel Andujar 1.48.57 1h1; Jesús Gómez 1.48.75 2h1; Pablo Sánchez-Valladares 1.48.77 1h3; Saul Martínez 1.48.79 3h2; Alvaro De Arriba 1.48.80 2h3; David Palacio 1.48.93 3h3; 1.500m (23) 1 Adel Mechaal 3.47.17; 2 Marc Alcalà 3.47.43; 3 Alberto Imedio 3.47.77; 4 Jordi Torrents 3.48.14; 1.500m heats (22) Adel Mechaal 3.46.66 1h3; Ilias Fifa 3.46.85 1h2; 5.000m (22) Adel Mechaal 14.07.93; 110mh (23) (-0,2) 1 Orlando Ortega 13.52; 2 Javier Colomo 13.94; 3 Javier López 14.05; 4 Ernesto Prados 14.10 (14.02 (2.4) 2s2); 110mh heats (22) Orlando Ortega 13.39 (1.5) 1h4; Yidiel Contreras 13.64 (1.3) 1h1; Javier López 14.00 (0.5) 1h3; 400mh (23) 1 Sergio Fernández 50.51; 2 Mark Ujakpor 51.05; 3 Iñigo Rodríguez 51.54; 4 Diego Cabello 51.67; 5 Ryan Wallis 51.69; 400mh heats (22) Lucirio Garrido (ven) 50.13 1h2; Andrés Silva (uru) 50.62 1h1; Gerber Blanco (gua) 50.88 1h4; Alfredo Sepúlveda (chi) 51.47 1h3; 3.000m St (23) 1 Sebastián Martos 8.29.29; 2 Ibrahim Ezzaydouny (mar) 8.29.89; 3 Fernando CArro 8.30.77; 4 Jonathan Romeo 8.31.36; 5 Ibrahim Chakir 8.35.20; 6 Antonio Abadía 8.37.78; 7 El Mehdi Aboujanah 8.37.93; 8 Mohamed Ali Jelloul 8.39.52; 9 Victor Ruiz 8.40.52; 10 Jorge Blanco 8.41.25; 11 Abdelaziz Merzougui 8.45.89; 12 Alexis Rodríguez 8.49.86; HJ (22) 1 Eure Yañez 2.25; 2 Carlos Rojas 2.17; Miguel Angel Sancho 2.17; Simón Siverio 2.17; PV (22) 1 Adrián Vallés 5.56; 2 Igor Bychkov 5.51; 3 Istar Dapena 5.31; LJ (23) Jean Marie Okutu 7.54 (nwi); TJ (22) 1 Pablo Torrijos 16.88 (0.4); 2 Vicente Docavo 16.54 (1.3); 3 Marcos Ruiz 16.10 (2.5); 4 Sergio Solanas 16.00 (-0,3); 5 José Alfonso Palomanes 15.99 (1.0); 6 Pablo Cid 15.97 (0.9); SP (23) 1 Borja Vivas 20.30; 2 Carlos Tobalina 20.06; 3 José Angel Pinedo 18.52; 4 Antonio Santana 17.71; 5 Joaquín Millán 17.67; DT (22) 1 Mauricio Ortega (col) 63.68; 2 Frank Casañas 59.75; 3 Lois Maikel Martínez 58.71; 4 Alejandro Vielva 56.61; 5 Pedro José Cuesta 56.43; HT (22) 1 Miguel Alberto Blanco 70.59; 2 Kevin Arreaga 66.55; 3 Pedro José Martín 66.47; JT (22) 1 Odei Jainaga 73.50; 2 Nico Quijera 73.41; Decathlon (22-23) 1 Ben Gregory (gbr) 7.799p ( 11.30 (0.0); 7.11 (3.7); 13.17; 1.87; 49.86 - 14.52 (1.3); 40.86; 5.10; 57.79; 4.30.37); 2 Romain Martin (fra) 7.576p (11.20 (0.0); 7.04 (2.6); 13.58; 1.96; 50.40 - 15.06 (1.3); 39.83; 4.90; 55.54; 4.50.37); 3 Vicente Guardiola 7.367p (11.17 (0.0); 7.06 (3.6); 13.02; 1.90; 49.81 - 14.94; 38.97; 4.60, 50.93; 4.50.13); 4 Mario Arancón 7.346p (11.15 (0.0); 7.35 (1.5); 12.39; 1.93; 50.23 - 14.59 (1.3); 36.03; 4.40; 46.57; 4.37.82); 10 Kms Walk (23) 1 Alvaro Martín 39.47.17; 2 Luis Alberto Amezcua 39.50.88; 3 Miguel Angel López 40.15.07

Women

100m (22) (1.9) 1 Cristina Lara 11.40 (11.36 (2.8) 2s1); 2 Alazne Furundarena 11.66 (11.63 (1.6) 1s2); 3 María Isabel Pérez 11.75 (11.75 (1.6) 2s2); in semis: Narcisa Landazuri (ecu) 11.34 (2.8) 1s1 and 11.28 (4.2) 1h3; 200m (23) (-0,1) 1 Estela García 23.63; 2 Paula Sevilla 23.95; 3 Nana Jacob 24.12; 200m semis (23) s1 (1.5) 1 Mariely Sánchez (dom) 23.56; 2 Isidora Jiménez (chi) 13.63; 3 Paula Sevilla 23.97; s2 (1.0) 1 Estela García 23.40; 2 Narcisa Landazuri (ecu) 23.86; 200m heats (22) Estela García 23.04 (3.8) 1h2; Isidora Jiménez 23.65 (1.8) 1h3; Mariely Sánchez (dom) 23.66 (2.8) 1h1; Narcisa Landazuri 23.82 (3.8) 2h2; Paula Sevilla 23.83 (1.8) 2h3; 400m (23) 1 Laura Bueno 53.63; 2 Carmen Sánchez 54.02; 3 Elena Moreno 54.52; 4 Herminia Parra 54.62; 400m heats (22) Laura Bueno 54.63 1h1; Elena Moreno 54.79 1h2; 800m (23) 1 Esther Guerrero 2.03.58; 2 Natalia Romero 2.05.39; 3 Zoya Naumov 2.06.75; 1.500m (23) Solange Pereira 4.40.55; 5.000m (23) 1 Ana Lozano 16.02.27; 2 Maitane Melero 16.07.73; 3 Trihas Gebre 16.30.20; 4 Elena García 16.39.50; 100mh (-0,4) 1 Maria Mujika 13.51; 2 Teresa Errandonea 13.53; 400mh (23) 1 Sara Gallego (2000) 57.88; 2 Paulette Fernández 59.41; 400mh heats (22) Aurelie Chaboudez (fra) 58.31 1h3; 3.000m St (22) 1 Irene Sánchez Escribano 9.48.45; 2 Carolina Robles 9.52.79; 3 Emma Oudiou (fra) 9.56.99; 4 María Teresa Urbina 9.58.76; 5 Clara Bia 10.18.23; HJ (23) 1 Ruth Beitia 1.86; 2 Saleta Fernández 1.83; 3 Cristina Ferrando 1.80; PV (23) 1 Carla Franch 4.21; 2 Maialen Axpe 4.11; 3 Malen Ruiz de Azua 4.11; LJ (22) 1 Olatz Arrieta 6.43 (2.1) and 6.18 (1.9); 2 Fatima Diame 6.34 (2.1); 3 María del Mar Jover 6.15 (1.8); 4 María Angeles Arroyo 6.14 (0.9); 5 Juliet Itoya 6.13 (1.5); TJ (23) 1 Ana Peleteiro 13.67 (0.9); 2 Fatima Diame 13.36 (0.0); 3 Patricia Sarrapio 13.23 (0.0); 4 Ana José Tima (dom) 13.01 (0.0); SP (22) 1 Ursula Ruiz 18.28; 2 María Belén Toimil 17.19; DT (23) 1 Sabina Asenjo 57.97; 2 Karen Gallardo (chi) 54.84; 3 Andrea Alarcón 54.41; June Kintana 54.32; HT (23) 1 Berta Castells 67.53; 2 Laura Redondo 67.43; 3 Osaruemn Odeh 61.49; 4 Jenifer Nevado 60.16; JT (22) 1 Lidia Parada 57.97; 2 Arantza Moreno 55.74; 3 Nora Aida Bicet 52.91; 4 Mercedes Chilla 50.72; Heptathlon (22-23) 1 Carmen Romero 5.579p (14.37 (2.0); 1.69; 11.51; 25.69 (0.9) - 5.74 (1.4); 41.77; 2.15.55); 2 Estefanía Fortes 5.576p (14.13 (2.0); 1.60; 13.09; 25.33 (0.9) - 5.86 (1.8); 40.98; 2.21.95); 3 Andrea Medina 5.433p (14.65 (2.0); 1.72; 12.54; 25.24 (0.9) - 5.59 (0.5); 35.21; 2.21.58); 4 Patricia Ortega 5.410p (13.93 (2.0); 1.72; 11.72; 25.31 (0.9) - 5.65 (1.5); 27.34; 2.16.55); 10 Kms Walk (22) 1 Julia Takacs 44.36.63; 2 Lidia Sánchez-Puebla 46.13.79; 3 Amanda Cano 46.26.21; 4 María Larios 46.57.72; 5 Mar Juárez 47.16.71